יציאת חירום בשעת שריפה
פתרונות הצלה בעת שריפה למפעלים
14 בינואר 2018
לצפות בכולם

קצר חשמלי – סכנת שריפה

חוט חשמל מקצר עולה באש

מכשירי החשמל מנעימים לנו את החיים ומקלים עלינו, הם מחממים לנו את המים ואת הבית, הם מכבסים ומייבשים את הכביסה ועוד, אך מנגד הם גם עלולים לסכן אותנו. שריפות רבות מתרחשות עקב בעיות במערכת החשמל ונתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי רבע מהדליקות בבית פרצו בשל קצרים חשמליים.

מה זה קצר חשמלי?

בשפה המקצועית קצר חשמלי נוצר כאשר שני מוליכים חשמליים נוגעים זה בזה, נוצר חיכוך  הגורם לקצר חשמלי. במציאות אנחנו מכירים את הקצר החשמלי כאשר אנו מדליקים מכשיר חשמלי ולפתע  האור בבית כבה וכל המכשירים החשמליים הפסיקו לפעול. במקרה כזה אנו יוצאים לארון החשמל הנמצא בדרך כלל, מרימים את המפסק שנפל ומקווים שהחשמל יחזור לבית.

קצר חשמלי נובע משתי סיבות: כאשר קיימת בעיית בידוד בין המוליכים והם מתחככים זה בזה או כתוצאה של חדירת מים ורטיבות למוליך החשמלי. הסיבה השנייה לקצר חשמלי היא הצטברות של אבנית על גוף החימום וזליגת מתח, גורם היוצר הקפצה של המפסק בלוח החשמל.

איך אפשר למנוע קצר חשמלי?

עומס רב המופעל על מערכת החשמל הוא אחד הגורמים העיקריים הגורמים לקצר חשמלי העלול להביא להתלקחות. חשוב להימנע מהפעלת עומס על המערכת, במיוחד בעונת החורף שבה אנו מפעילים מספר מכשירים ביחד.

שימוש מוגזם במפצלים ובכבלים מאריכים עלול לגרום עומס על המערכת וליצור התלקחות. כדאי להמעיט בשימוש בכבל המאריך ולא להפעיל מספר מכשירים על שקע אחד באמצעות המפצל.

יש לתכנן נכון את הצבת המכשירים החשמליים בדירה, אין להניח מכשירי חשמל בחדרים בעלי לחות גבוהה כמו חדרי האמבטיה, למשל, ולוודא שמכשירי החשמל בבית אינם מכוסים ופתחי האוורור שלהם לא חסומים.

אין לגעת בכבלים חשמליים בידיים רטובות. כאשר אתם מנתקים מכשיר חשמלי מהשקע, אל תמשכו את הכבל  בחוזקה, אחזו ביד בשקע ומשכו אותו בעדינות מהתקע.

התאימו את מכשירי החשמל לשקעים. אל תחברו מכשירים זוללי חשמל לשקעים המיועדים לתאורה. אם אתם מפעילים באופן קבוע מכשיר הצורך חשמל רב, התקינו שקע תלת פאזי אשר מותאם לצריכת החשמל הגבוהה של המכשיר.

איך תטפלו בקצר חשמלי?

ברגע שזיהיתם קצר חשמלי בבית, הורידו את כל הפקקים בלוח החשמל. עכשיו הרימו את ממסר הפחת ואת המפסק הראשי והמשיכו להרים בהדרגה את שאר הפקקים שבלוח. אם תרימו פקק אחד וממסר הפחת יקפוץ, תדעו שזהו האזור הבעייתי שגרם לקצר.

לאחר שזיהיתם את האזור הבעייתי נתקו את מכשירי החשמל מהשקע. אם אתם מריחים ריח שרוף מהשקע, התרחקו ממנו והזמינו מיד חשמלאי מוסמך. אל תנסו להתעלם מהבעיה ואל תשתמשו שוב באותו השקע. גם אם הצלחתם להרים את הפקק והחשמל חזר, הבעיה עלולה להחמיר מהר מאוד ובפעם הבאה לגרום לשריפה וחלילה לאסון.

הקפידו שלא לגשת אל לוח החשמל ברגליים יחפות ולא לנגוע בו בידיים רטובות.