גלאי עשן עם עשן
דרכי התגוננות בפני עשן כאשר פורצת שריפה
14 בינואר 2018
חוט חשמל מקצר עולה באש
קצר חשמלי – סכנת שריפה
14 בינואר 2018
לצפות בכולם

פתרונות הצלה בעת שריפה למפעלים

יציאת חירום בשעת שריפה

שריפות מתפרצות בהפתעה והן מהוות סכנה בכל מקום, אך במיוחד במפעלים שבהם בדרך כלל נמצאים אנשים רבים ויש בהם חומרים מסוכנים ודליקים. כדי להתגונן בפני סכנת השריפה במפעלים יש לפעול בשתי דרכים, האחת, התקנה של מערכות ואביזרים לגילוי וכיבוי האש והשנייה, הדרכה של העובדים איך להתנהג בזמן שריפה. חשוב לדעת כי החוק מחייב התקנה של מערכות לכיבוי אש במפעלים.

מהם המערכות החיוניות במפעלים לכיבוי האש?

גלאי העשן הוא אביזר שתפקידו לזהות עשן ולהתריע על התלקחות של שריפה. ככל שההתרעה על ההתלקחות השריפה תגיע מהר יותר, כך גדולים הסיכויים למנוע נזקים הן לרכוש והן לחיי אדם.

התקנת ספינקלרים במפעל תיתן את המענה הראשוני בעת השריפה. כאשר פורצת שריפה הספינקלרים ימנעו או לפחות יאטו את ההתפשטות של האש, הם יתיזו מים או כל חומר כיבוי אחר ויפחיתו את כמות העשן .

הספינקלרים פועלים באופן אוטומטי וללא מגע של יד אדם. מערכת הספינקלרים נמצאת תחת לחץ מים קבוע וכאשר היא מזהה עלייה של טמפרטורה בחלל הנוזל מתפשט ושובר את המכל. שבירת המכל משחררת את המים הנמצאים במתז.

מטף לכיבוי אש חייב להיות בכל קומה במפעל במקום בולט. יש סוגים שונים של מטפי כיבוי, יש מטפי כיבוי המכילים גז מסוג חנקן, יש מטפים המכילים קצף או מים ויש מטפי כיבוי המכילים אבקה.

מטפים המכילים גז חנקן מפזרים פרץ של גז אשר שוקע על גבי האש ובכך הוא מונע ממנה את החמצן הנחוץ לה לבעירה, חונק את האש ומכבה אותה.

מטפי הקצף והמים פועלים על אותו עיקרון וההבדל ביניהם הוא שהקצף מסוגל לצוף מעל השמנים הבוערים, ולכן מטפים המכילים קצף מתאימים למפעלים שבהם עוסקים עם חומרים נוזלים.

מטפי אבקה נחשבים למטפים הנפוצים ביותר והן מומלצים למפעלים שבהם נמצאים חומרים מוצקים, כמו למשל עץ או פלסטיק, שמנים, אלכוהול ועוד.

מטף  CO2 הוא מטף המתאים למפעלים שבהם יש ציוד אלקטרוני או ציוד חשמלי או כל ציוד שהשימוש במטף מים עלול להרוס אותו ולהוציא אותו מכלל שימוש.

חשוב להקפיד על תקינות המטפים ולבדוק אותם לפחות אחת לשנה על ידי בעל מקצוע מומחה בתחום. לאחר שהשתמשנו במטף, לא נוכל להשתמש בו שוב ויש להתקין מטף חדש.

חלונות לשחרור עשן הן חלונות שבהן מותקן גלאי עשן המזהה עשן בחלל. באופן קבוע חלונות אלו נמצאים במצב סגור, אך כאשר הגלאי מזהה את העשן הוא מעביר פקודה למערכת הבקרה והמנועים המחוברים לחלונות פותחים אותם ומאפשרים לעשן לצאת החוצה.

מערכות כריזה הן מערכות שבאמצעותן אפשר לתדרך את האנשים הנמצאים במפעל כאשר פורצת השריפה. בזמן פריצת השריפה המערכת תדרך את האנשים איך לפעול, היכן נמצאים פתחי החירום, איך אפשר להגיע אליהם בדרך הקצרה והמהירה ביותר ועוד.