איך למנוע שריפה ומה לעשות כאשר פורצת אש?
14 בינואר 2018
יציאת חירום בשעת שריפה
פתרונות הצלה בעת שריפה למפעלים
14 בינואר 2018
לצפות בכולם

דרכי התגוננות בפני עשן כאשר פורצת שריפה

גלאי עשן עם עשן

רבים לא יודעים, אך כאשר פורצת שריפה למעלה ממחצית הנפגעים בשריפה לא נפגעים מהאש, אלא משאיפת העשן. כאשר אנו שואפים עשן חם שרירי הגרון מתעוותים והאדם ששאף את העשן נחנק למוות.

גם ריכוז החומרים הרעילים הנמצאים בעשן גורמים לבעיות בדרכי הנשימה. הם גורמים לבצקת חמורה בדרכי הנשימה, לשיעולים קשים ולנזקים נוספים במערכת הנשימה. ובנוסף, העשן הסמיך מקשה גם על הראייה ומונע את אפשרות המילוט מהחדר הבוער.

איך להתגונן בפני העשן?

חלונות לשחרור עשן יאפשרו לכם לנשום לרווחה גם בזמן שריפה. אלו חלונות אשר נפתחים באופן אוטומטי כאשר הגלאי המותקן בתוכם מזהה היווצרות של עשן. החלונות מכילים אביזרים מיוחדים המסייעים להם לפתוח את החלונות. מיד כאשר מתקבלת התרעה על הימצאות העשן דרך מערכת הבקרה המותקנת בחלונות.

פתיחת החלונות בזמן השריפה תאפשר יציאה של העשן אל מחוץ לחדר. לאחר שהחלונות ייפתחו, מסך העשן שהכביד על הראייה ועל הנשימה יימוג, האוויר יתאוורר, דרך המילוט תהיה ברורה והסכנה שנשקפה למי ששהה בחדר בזמן השריפה תפחת באופן משמעותי.

כאשר אתם מתקינים חלונות לשחרור עשן חשוב להקפיד על קניית חלונות הנושאים תווי תקן. ככל שלחלון יש יותר תווי תקן ממספר מדינות, כך הוא עבר מבדקים רבים יותר ועמד בהם בהצלחה. את המערכת יש לבחור בהתאם לנתונים של כל מבנה ובכל מצב חשוב להקפיד על חלונות גדולים ורחבים, באופן יחסי, כדי לאפשר מעבר מקסימאלי לעשן.

את החלונות יש לגבות בגנרטור לשעת חירום אשר יפעיל את פתיחת החלונות במקרים שבהם מערכת החשמל לא תיפגע מהשריפה ולא תוכל לספק את אנרגיית החשמל הנדרשת להפעלת החלונות.

קיימים פתרונות נוספים לשחרור העשן הפועלים על טכניקות של יניקה כמו, למשל, מפוחים היונקים את העשן ומזרימים אותו בתעלות החוצה. התקנת המפוחים מתאימה בעיקר למפעלי תעשייה, לאולמות ייצור, למחסנים, חניונים ועוד. לפני שאתם מתקינים מפוח כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע שיסייעו לכם לבחור את גודל המפוח המתאים ואת המיקום הטוב ביותר להתקנת התעלות.

רפרפות לשחרור עשן הם אמצעי נוסף להתמודדות עם עשן בעת שריפה. הרפרפות נראות כמו תריסי זכוכית מעוצבים ובזמן השריפה הרפרפות נפתחות והעשן יוצא החוצה. יש סוגים שונים של רפרפות העשויות מחומרים שונים, את סוג הרפרפת אפשר להתאים לעיצוב הכללי של האולם שבו הן מותקנות.

בהתאם להוראות הבטיחות יש לבדוק את כל המערכות השונות נגד עשן אחת לשנה.

דרך נוספת להתגוננות בפני עשן היא התגוננות בפני פריצת שריפות. אם לא תפרוץ שריפה לא יהיה עשן. כדי למנוע שריפות חשוב להתקין, במיוחד במקום שבהם נמצאים אנשים רבים, מערכת לגילוי אש ועשן, ברזי כיבוי עם מטפים, גלאי עשן ועוד.

לסיכום, גם אם הצלחתם להשתלט על האש, במקרים רבים העשן עדיין נמצא בחלל. רק שילוב של התקנה של מערכות לכיבוי אש ומערכות לשחרור העשן יצילו אתכם בזמן שריפה וימנעו אסונות.