מטף לכיבוי אש
איזה ציוד גילוי וכיבוי אש חשוב שיהיה בבית?
14 בינואר 2018
גלאי עשן עם עשן
דרכי התגוננות בפני עשן כאשר פורצת שריפה
14 בינואר 2018
לצפות בכולם

איך למנוע שריפה ומה לעשות כאשר פורצת אש?

יש סיבות רבות הגורמות לשריפות בבתים פרטיים או בבניינים משותפים, חוסר זהירות, רשלנות, שימוש במכשירי חשמל בלתי תקינים, עישון במיטה ועוד. כותרות העיתונים מבשרות בתדירות גבוהה על שריפות שגבו מחיר יקר, לעתים מחיר ברכוש ובמקרים חמורים יותר מחיר בנפש. אם נקפיד על כללי הבטיחות נוכל למנוע שריפות רבות.

איך נוכל למנוע שריפות?

מערכות לכיבוי אש הן מערכות מצילות חיים. אל תחסכו בהם ואל תחכו עד שבביתכם תפרוץ שריפה. התייעצו עם אנשי מקצוע וקבלו המלצות אילו מערכות מומלץ להתקין בבית. מערכות אלו כוללות סוגים שונים של אביזרים כמו גלאי עשן, ספינקלרים, מטפים, חלונות לשחרור עשן ועוד. בעל מקצוע מיומן ידע להעריך מהן  המערכות המתאימות לכם.

כאשר אתם מחממים את הבית בחורף, הימנעו משימוש במכשירים שבהם האש גלויה, במיוחד אם יש בבית ילדים קטנים, אנשים מבוגרים או חיות מחמד. אל תייבשו בגדים על אמצעי החימום ואל תעמידו את תנורי החימום בקרבה לחומרים דליקים כמו וילונות, שטיחים, ספות ועוד. אל תעמיסו הרבה מכשירים על מערכת החשמל, הן יגרמו לקצר חשמלי ובמקרים רבים גם לשריפה.

כאשר אתם מבשלים, אל תשאירו סירים על האש ללא השגחה. אם התלקחה אש במחבת שבה אתם מטגנים, אל תשפכו מים על המחבת, סגרו את הגז וכסו את המחבת בסמרטוט  רטוב. את מכשירי החשמל כמו קומקום חשמלי, מזלג חשמלי וגם נרות שבת, העמידו רק על השיש.

הימנעו מעישון במיטה, במחסן ובקרבה לחומרים דליקים. סיימתם לעשן, את בדל הסיגריה כבו במאפרה ולעולם אל תשליכו את תוכן המאפרה אל סל ניירות.

הקפידו לקנות מכשירי חשמל הנושאים תו תקן של מכון התקנים.

פרצה שריפה, איך תוכלו להתגונן?

יש מספר סימני אזהרה המזהירים כי ייתכן ועומדת לפרוץ שריפה. אם אתם חשים דקירה או עקצוץ בזמן שאתם נוגעים במכשיר חשמלי, אם השקע החשמלי מחליף צבעים, אם ממכשיר החשמל עולים ריחות לא נעימים או לא מוכרים, חשוב להזמין מיד איש מקצוע שיבדוק ויטפל בבעיות.

כאשר פורצת שריפה, אל תתמהמהו. גם אם יש לכם מערכות לכיבוי אש, אל תסמכו רק עליהן. צרו מיד קשר עם שירותי כיבוי האש ועד שהם מגיעים נסו לאתר את מקור השריפה ולכבות אותה בעודה באיבה.

נסו לצאת ממבנה הבוער ואל תתעכבו כדי להציל דברי ערך. אם הדרך פנויה צאו מיד החוצה, אם לא גשו למקום שבו תוכלו לנשום אויר נקי ואל תנסו לקפוץ ממקום גבוה.

אם הדליקה פרצה בחדר מדרגות, אל תפתחו את דלת הבית ואל תצאו אל חדר המדרגות. העשן והאש יותר מהירים ממה שאתם חושבים, אטמו את הסדקים במגבת או בשמיכה רטובה כדי למנוע את חדירה העשן.