גילוי אש
ממה מורכבות מערכות של גילוי אש ועשן
1 ביוני 2017
איך למנוע שריפה ומה לעשות כאשר פורצת אש?
14 בינואר 2018
לצפות בכולם

איזה ציוד גילוי וכיבוי אש חשוב שיהיה בבית?

מטף לכיבוי אש

אם חלילה תפרוץ שריפה בית שלכם, סביר להניח כי מיד תזעיקו את כוחות כיבוי האש, אך עד שהם יגיעו חשוב שיהיו לכם בבית אמצעים ואביזרים שיסייעו לכם לכבות את האש או לפחות למנוע את ההתפשטות שלה.

ברוב המקומות התקנה של ציוד גילוי וכיבוי אש נעשית על פי דרישות החוק, אך גם אם החוק אינו מחייב אתכם להתקין את המערכות האלו, התקנת המערכות אינה יקרה מאוד ובמקרים רבים היא עשויה להציל חיים.

מהם המערכות לגילוי ולכיבוי האש שכדאי שיהיו בבית?

  את המערכות החיוניות מחלקים לשלוש קטגוריות:

מערכות גילוי אש ועשן – אלו מערכות שתפקידן להתריע על התפרצות אש בתוך הבית.

מערכות לפינוי ושחרור עשן – נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי למעלה ממחצית הנפגעים בעת שריפה נפגעים משאיפת עשן ולאו דווקא מהאש. המערכות לשחרור העשן מונעות את ההצטברות של העשן בתוך החלל, משחררות אותו החוצה ומגדילות את הסיכויים להימלט מהמבנה הבוער בזמן השריפה.

מערכות אוטומטיות לכיבוי אש אלו מערכות המתאימות לבניינים משותפים רבי קומות או לכל מבנה הומה אדם הנמצא ברמת סיכון גבוהה.

בבתים פרטיים חשוב להחזיק מטף לכיבוי אש וגלאי עשן. המטף לכיבוי האש הוא אביזר בצורת בקבוק שלראשו מחוברת נצרה. המטפים מגיעים בשני גדלים והם ממולאים בגז או באבקה המכילה חומר מעכב בעירה. בשעת הצורך לוחצים על הנצרה, החומר הנמצא במטף משתחרר ומכבה את האש.

גלאי העשן הוא מכשיר שתפקידו לזהות את העשן ולהתריע על השריפה. יש סוגים שונים של גלאי עשן, גלאי עשן בסיסי אינו מחובר למערכת כלשהי, אך משמיע אזעקה כאשר הוא מזהה עשן, גלאי עשן מתקדם יותר מבחינה טכנולוגית מחובר למערכות אוורור ומיזוג אוויר וכאשר פורצת שריפה מערכות אלו מפסיקות מיד את פעולתן וכך הן לא מגבירות את הסיכויים להתלקחות ולהתפשטות האש. קיימים גלאים המחוברים למנגנונים הפותחים באופן אוטומטי את החלונות או מחוברים למוקד כיבוי האש ומודיעים על השריפה.

בבנייני דירות חשוב להחזיק מטפים, זרנוקים, גלגלונים וברזי כיבוי. הוראות ההפעלה של האביזרים האלו קלות ופשוטות להפעלה וכל אדם יכול להפעיל אותם ולא רק כבאים מקצועיים.

בבניינים מעל תשע קומות ובניינים שבהם יש חניון תת קרקעי חובה להתקין גלאי עשן, ספינקלרים ומפוחים. הספינקלרים, מתזי מים בעברית, הם המענה הראשוני להתגוננות בפי שריפות. זוהי  מערכת המבוססת על התזת מים או כל חומר כיבוי אחר אשר פועלת באופן אוטומטי ללא צורך בהתערבות של יד אדם.

תפקיד המפוחים הוא לפזר את העשן. החשיבות שלהם קריטית במיוחד כאשר פורצות שריפות גדולות המלוות בעשן רב וסמיך.

בבניינים גבוהים חובה להתקין בכל קומה עמדה לכיבוי אש.

חשוב להקפיד על תחזוקה מתאימה של הציוד ולהדריך את הדיירים בבית איך להתנהג בשעת חירום ואיך להפעיל את הציוד.